Sytuacja prawna pośrednika w obrocie nieruchomościami
Pośrednik w obrocie nieruchomościami prosperuje na rynku od dawna, chociaż pośrednictwo jako działalność zawodowa została ukształtowana dopiero 21 sierpnia 1997 roku w Ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zapisy ustawy wywołały falę kontrowersji dotyczącej jej celowości. Duża część ekspertów uważała, że regulacje związane z działalnością zawodową powinny znajdować się w osobnej ustawie.
Ustawa uporządkowała praktycznie wszystkie zagadnienia związane z rynkiem nieruchomości. Oprócz postępowań związanych z: wywłaszczaniem, pierwokupem, scalaniem i podziałem, nacisk położono również na gospodarowaniu nieruchomościami będącymi własnością skarbu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Najistotniejszym zapisem ustawy było uregulowanie sytuacji prawnej osób obsługujących rynek nieruchomości przez określenie na czym polega działalność zawodowa w zakresie zarządzania, wyceny oraz przede wszystkim pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Ustawodawcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że zawody te obsługiwały rynek na długo przed wejściem w życie ustawy. Ustawa miała na celu jedynie stworzenie pewnego rodzaju wzorca ich funkcjonowania. Zgodnie z zamysłem, głównym celem było wprowadzenie systemu licencji, co z kolei miało spowodować ograniczenie dostępu do tych zawodów jak również zapewnienie wysokiego poziomu usług pełnionych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
Ostatecznie ustawa określiła szczegółowe regulacje dotyczące pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Ustawa reguluje między innymi.:
- kto jest pośrednikiem w obrocie nieruchomościami; wymagania oraz sposób uzyskiwania licencji,
- czynności, których wykonywanie jest zastrzeżone wyłącznie dla pośredników w obrocie nieruchomościami,
- ustawowe obowiązki pośrednika,
- kary dyscyplinarne za naruszanie obowiązków oraz procedury prowadzenia postępowań w takich przypadkach,
- przepisy karne za prowadzenie działalności bez uprawnień (licencji zawodowej),
- zdefiniowanie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Całokształt zapisów związanych z działalnością zawodową w sektorze gospodarowania nieruchomościami ujęto w dziale V („działalność zawodowa w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami”).